Ebelik - Biruni Üniversitesi

Ebelik

  Ebelik


  Dr. Öğr. Üyesi Nilgün AVCI

  Bölüm Başkanı

  Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ebe, gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlayan, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptıran, yeni doğanın bakımı ve aile planlaması danışmanlığı yapan kişi olarak tanımlanmaktadır. Buna göre toplumun sağlığının korunup geliştirilmesi, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi alanında büyük rollere sahiptir. Üstlendiği rollerle birlikte sağlık profesyonelleri arasında ebeler gerek klinikte, gerekse toplum sağlığı uygulamalarında hasta ile en fazla iletişimde bulunan sağlık profesyonelleridir. Bu nedenle de ebelerin eğitimi sağlık eğitimi içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.

  Çok eski çağlardan beri var olan ebelik mesleği, günümüzde yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlarla çağdaş meslekler arasında yerini almıştır. Uluslararası ebeler konfederasyonu (ICM), Dünya Sağlık örgütü ve UNICEF anne-bebek ölümlerini ve sezaryen oranlarını azaltmak için, ”dünyanın her zaman olduğundan daha fazla ebelere ihtiyacı olduğunu” vurgulamaktadır. Bizde, ülke ihtiyaçlarını göz önüne alarak, sizleri tam donanımlı, bağımsız çalışabilecek, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, bilimsel çalışmalarla ebelik mesleğini zirveye taşıyacak mezunlar vermek amacıyla, 2016/2017 eğitim – öğretim yılında ebelik bölümünü açıyoruz.

  Ebelik Bölümümüzün Amacı; Evrensel ve kültürel değerler ışığında, insan haklarına saygılı, yaşam boyu öğrenme, öğretme ve iletişim becerilerine sahip, mesleki ve bilimsel alanda yetkin ebelik hizmetlerini yerine getiren, toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap verebilen, bilim ve teknoloji üretimine odaklı, evrensel değerlere sahip, sorgulayan, üretken, grup çalışmasını benimsemiş, kanıt temelli araştırmalar yapan ebeler yetiştirmektir.