Dil ve Konuşma Terapisi - Biruni Üniversitesi

Dil ve Konuşma Terapisi

  Prof. Dr. Ayşe Umran TÜFEKÇİOĞLU
  Bölüm Başkanı

  Merhaba Değerli Ziyaretçiler,

  İstanbul’da bulunan Biruni Universitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümüne hoşgeldiniz.

  Bölümümüzde, öğrencilerimizi dil ve konuşma terapisi mesleğine hazırlayan, dört yıl süreli Dil ve Konuşma Terapisi lisans programı bulunmaktadır ve program dili Türkçe’dir. Dil ve konuşma terapistleri, konuşmada akıcılık, artikülasyon, ses, dil edinimi, konuşma becerileri, iletişim becerileri, yutma alanlarında gecikme, güçlükler veya risk yaşayan kişilerde tarama, değerlendirme, tanılama yapmak ve terapi vermek, ailelerine rehberlik sunmak, önleme ve araştırma çalışmaları yapmak üzere yetiştirilen meslek elemanlarıdır. Dil ve konuşma terapistleri bu alanlarda terapi çalışmaları yapmanın yanısıra ailelere sundukları eğitim ve rehberlik hizmetleri ile de bu hastaların ve ailelerinin yaşam kalitesini iyileştirirler.

  Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü lisans programımızın bu nedenle temel hedefi, öğrencilerine bu alanda çalışmak için gerekli olan yeterlilikleri kazanabilecekleri kuramsal ve uygulama eğitim programı sunmak ve bu mesleğe en iyi şekilde hazırlamaktır. Lisans programının çok değerli bir bileşeni, akademik takvim boyunca faal olan Bölümümüz Dil ve Konuşma Terapisi Kliniklerinde stajyer öğrencilerimizin vakalarla yüzyüze terapi çalışmaları sonucu kazandıkları uygulama deneyimleridir. Eğitimciler olarak bizler, klinik ortamlara çeşitli dil, konuşma ve/veya iletişim bozuklukları ile başvuran hastalara etkin bir şekilde terapi verebilecek mezunlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Eğitimin bir diğer hedefi ise, üst düzeyde uzmanlık kazanmak amacıyla eğitimlerine lisansüstü programlarla devam etme seçeneğini sağlamak üzere, öğrencilerde gerekli akademik alt yapıyı oluşturmaktır.

  Tüm bu nedenlerle, Bölümümüzde eğitim alacak öğrencileri yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Bu yoğun çalışma temposu sonucunda ise, mezunlarımız alanda talep gören bir meslek sahibi olarak iş hayatına başlama imkanını elde ediyorlar. Ayrıca, bebeklikten ileri yaşlara kadar her yaştan vaka ile çalışabilme, çok farklı iş ortamlarında çalışma, kendi işyerinde çalışma gibi imkanlara ve seçeneklere sahip oluyorlar.

  Dört yıllık lisans programını başarıyla tamamlayan mezunlarımız ülkemizde sağlık meslekleri mensubu olarak “dil ve konuşma terapisti” ünvanı ile bu mesleği uygulamaya başlayabilirler. Dil ve konuşma terapistliği ülkemizde oldukça yeni bir alan olup, hızla gelişmektedir ve dil ve konuşma terapistlerine yoğun talep vardır. Dil ve konuşma terapistliği alanında lisans derecesinde diploma kazanmış olmak, Türkiye’de hızla gelişen bu alanda mesleği uygulamak için yeterlidir.

  Programımızın eğitim planı hakkında ayrıntılı bilgi almak, Bölümümüzü ve Biruni Üniversitesini daha yakından tanımak için lütfen web sitemizi ziyaret edin. Üniversitesitemizin yaz aylarında düzenlediği Tanıtım Günlerinde ise, bölüm öğretim elemanlarımızla yüz yüze görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  Yakında okulda görüşmek üzere,

  Prof. Dr. Umran TÜFEKÇİOĞLU

  Dil ve Konuşma Terapisi (Türkçe) Bölümü Başkanı


Son güncelleme tarihi 23 Kasım 2022 Çar., saat 16:20